fbpx
הרצאה רותם

הרצאה - ילדה בבית משוגעים

"ילדה בבית משוגעים" היא הרצאה לא שגרתית ותיאטרלית, בה אני מספרת על החוויה המטלטלת שהייתה לי כאשר אושפזתי בכפייה בבית חולים פסיכיאטרי בהיותי בת 13 בלבד.
ההרצאה כוללת שירים שמבוצעים על ידי ומלווים בקטעי מוסיקה ברגעים עוצמתיים ומדויקים.
הסיפור מסופר בצורה כואבת, צינית והומוריסטית ובסופו אני מציגה את התובנות מהסיפור ומציגה זווית מעניינת על המונח "שגעון".
מטרת ההרצאה היא להעלות את המודעות ולשבור סטיגמות על מתמודדי נפש, לתת תקווה ולעורר דיון על המושג התמודדות נפשית.
זמן ההרצאה נע בין שעה לשעה וחצי.

עלות: 1,750 ₪ (כולל מע"מ).

טעימות מההרצאה

הפסיכיאטר הסתכל לי בעיניים ושאל שאלה אחת: "רותם את רוצה למות?" למרות שהייתי רק ילדה משוגעת, זה היה רגע של שפיות. התחלתי ממש לנתח מה יהיו ההשלכות לכל תשובה שלי. הבנתי שאם אני אגיד לו שאני לא רוצה למות אז הוא ישחרר אותי הביתה ולא רציתי לחזור למקום שאף אחד לא רוצה אותי בו. אז למרות שממש לא רציתי למות אמרתי לו: "כן, אני רוצה למות". אמנם ידעתי לאן אני לא רוצה להגיע, אבל אם הייתי יודעת לאן אני כן אגיע, כנראה שהייתי אומרת לו "לא"

 

 

לא הבנתי איך הם הולכים לקשור אותי אם אין להם חבלים או אזיקים. אבל אז, הם השכיבו אותי על הבטן, הורידו לי את המכנסיים, תקעו לי מזרק בתחת, הרימו לי את המכנסיים, הפכו אותי על הגב, שמו את הידיים והרגליים שלי על הדפנות של המיטה ואז הבנתי למה אין להם חבלים; בכל דופן יש ברזל עגול שמתרומם וסוגר לי את הידיים והרגליים. 
תוך דקה הייתי רפויה לגמרי והם יצאו מהחדר. 
נשארתי בחדר רועדת. ואז באותו הרגע הבנתי שמעכשיו אני לבד בעולם.
שניה לפני שנרדמתי במיטת הברזל, קשורה בברזלים כבדים, נפרדתי מרותם הקטנה וקיבלתי את הזהות החדשה שלי: מאושפזת בבית משוגעים.

 

שאלתי אותו: תגיד….. למה אתה שורט את עצמך ככה בכל הגוף?
הוא אמר: מה את מפגרת? אני לא שורט את עצמי, אני מקלף את עצמי.
שאלתי… מה? למה…. אתה…. מקלף את עצמך?
הוא אמר: "תקשיבי את עיוורת! אני תפוז!!! את לא רואה?"
הוא שאל: למה אשפזו אותך?
ההורים שלי חושבים שאני משוגעת
ומה את חושבת?
אני חושבת….. ששיגעון זה לא הדבר הרע ביותר בחיים
באמת???? אז מה הדבר הרע ביותר בחיים?
הרוע שי, הרוע
את חושבת שאני משוגע?
הסתכלתי לו בעיניים, הוא כרגיל הסתכל על הקיר. נשמתי עמוק ואמרתי: מה פתאום משוגע??? יש הרבה אנשים בעולם אבל כמוך יש רק אחד, יחיד ומיוחד וזה שהם הרוב זה לא אומר שהם תמיד צודקים.
ראיתי בעיניים שלו שהוא האמין לי"

משתתפים מספרים

"היי רותם.
כאב לילד מתמודד עשית לי מהפכה בתפיסת המחלה שלו.
ראיתי את הרצאת הזום המדהימה שלך לפני כשבוע בששי בבוקר ב"שכולו טוב".
בזכותך עברתי ממצב של תחושת סוף העולם ליכולת התבוננות מכילה ואפילו הומוריסטית.
בעיני הגישה שלך היא "גיים צ'יינג'ר" בכל נושא קבלת בן משפחה חולה פסיכיאטרי.
מבלי שאפילו היית מודעת לכך בגישתך את מייצרת מעבר מפאניקה מוחלטת לקבלה, נצחון, הכלה ואפילו הומור . תמשיכי בשליחות שלך.
תודה נפלאה שכמותך."

 

"היי רותם.
כאב לילד מתמודד עשית לי מהפכה בתפיסת המחלה שלו.
ראיתי את הרצאת הזום המדהימה שלך לפני כשבוע בששי בבוקר ב"שכולו טוב".
בזכותך עברתי ממצב של תחושת סוף העולם ליכולת התבוננות מכילה ואפילו הומוריסטית.
בעיני הגישה שלך היא "גיים צ'יינג'ר" בכל נושא קבלת בן משפחה חולה פסיכיאטרי.
מבלי שאפילו היית מודעת לכך בגישתך את מייצרת מעבר מפאניקה מוחלטת לקבלה, נצחון, הכלה ואפילו הומור . תמשיכי בשליחות שלך.
תודה נפלאה שכמותך"

"הייתי בהרצאה המדהימה של רותם המיוחדת שהצליחה להמחיש ולהעביר לנו את כל מה שהיא עברה שאני ממש הרגשתי שאני נמצאת איתה ומרגישה וסובלת איתה. השירים שרותם בחרה לשיר כל כך התאימו לסיפור וחיזקו והעצימו אותו. הסיפור ריגש עד דמעות. אני ממש ממליצה ללכת ולשמוע"

"אתמול הייתי בהרצאה של רותם פאר, ממליצה בחום. הרצאה מרתקת, סוחפת, מרגשת (אני בכיתי כל ההרצאה). ההרצאה מלווה במשחק, בשירה ובנגינה. בסוף יש מסר חזק שמניע לפעולה. ממליצה להירשם להרצאה הקרובה. רותם את אמיצה"

"ההרצאה הייתה מדהימה!!! את מוכשרת בטירוף גם במשחק וגם בשירה ושילבת באופן מופלא בין הרגש, הכאב וההומור השנון שלך. אין לי ספק שההרצאה תבשיל להצגת יחיד שתהיה מבוקשת בכל הארץ ואם רק תרצי בכך אז גם בחו"ל"

"רותם אהובה. העברת כל כך טוב ועם המון רגישות. מילותייך חדרו לנשמה שממש התחשק לי לקום ולחבק ולעטוף אותך בחום שהיה חסר לך וללטף את ראשך ולהגיד שהכל יהיה בסדר. את תצליחי בגדול"

"סיפרת את הסיפור של הרבה מאוד ילדים, נוער ומבוגרים שנדחקו לשוליים תוך שתיקה רועמת. אנשים שהחברה אוהבת לשכוח. את מוכשרת בטירוף"

"ממליצה בחום על ההרצאה המרתקת והעוצמתית הזאת! אני באופן אישי התרגשתי עד מאוד. למילים יש כוח וכל מילה שם בהרצאה נתנה לי כוח, משמעות, עוצמה וחוזק. מעריצה אותך"

"אתמול הייתי בהרצאה של רותם. היה מרגש עד דמעות ועוצמתי. שילוב של הרצאהה מתח, דרמה והמלצות למאותגרי נפש ומשפחותיהם. רותם משלבת שירים בקולה המדהים וראיתי את כולם מנגבים את הדמעה. מומלץ מאוד ללכת. מעריך מאוד את פועלך והאומץ להיחשף באותנטיות מדהימה. והמסר הכי חשוב להפסיק להתבייש"

"אתמול שמעתי את ההרצאה של רותם פאר "ילדה בבית משוגעים", על ילדותה וחוויותיה בבית המשוגעים. הרצאה מרתקת על סיפור קשה וכואב. ממליץ לכל אחד לשמוע את ההרצאה"

"היי רותם. ההרצאה הייתה מרגשת ומרשימה. היית מאוד בטוחה בעצמך וברורה. הסיפורים היו מעניינים ומרגשים. גם הצגת יפה איך הגעת למקום ואת השגרה שם. זה סיפר חלון למקום שרובנו לא מכירים"

"וואו. קשת רחבה של רגשות. כולם כל כך התפעלו ממך, מהסיפור, ממי שהפכת להיות. בפעם הראשונה בחיים שלי המשפחה שלי שוחחה איתי על הנושא. תודה רבה"

"יקרה, הדרך שבה הצגת את הסיפור גרמה לי לבנות ולחוות את הסיטואציות בדימיון תוך כדי ההרצאה, זה סימן שהצלחת לרתק אותי. גם ראיתי על המבטים של שאר האנשים שהם היו שקועים. אז באמת מגיע לך שאפו הצלחת לבנות הרצאה מעניינת ומרגשת ממש"

"הרצאה מרתקת ביותר ומרגשת כמובן. בעלי שהוא בן אדם מאוד סקפטי אמר שאת מדהימה ושזו הרצאה מעניינת ומעשירה. נהנתי מכל רגע וממליצה לאנשים להגיע להרצאה שלך. תודה אין כמוך. מיוחדת ומקצועית"

"היי יקרה. רציתי להודות לך על ההרצאה. שיתפת סיפור עמוק, אישי וכואב וזה לא מובן מאליו לפתוח סיפור כזה בשביל להציל וללמד אחרים. היה מרגש על דמעות! כמובן שאמליץ לעוד אנשים. תודה"

"היי יקרה. רציתי להודות לך על ההרצאה. שיתפת סיפור עמוק, אישי וכואב וזה לא מובן מאליו לפתוח סיפור כזה בשביל להציל וללמד אחרים. היה מרגש על דמעות! כמובן שאמליץ לעוד אנשים. תודה"

"היי רותם. הייתי בהרצאה שלך ביום ראשון. אני חייב לציין שבהתחלה חששתי שזה יעלה בי זכרונות לא פשוטים. אבל מהרגע שהתחלת לדבר הייתי מרותק, התרגשתי, צחקתי ואפילו ירדו לי כמה דמעות, אבל בעיקר הבנתי כמה המסר חשוב ושיש תקווה. תודה לך"

"היה ערב נפלא , מרגש ומרחיב את הדעת"

דילוג לתוכן